Surge VEZ470M1CTR-0605S
Part No.:
VEZ470M1CTR-0605S
Description:
CAP ALUM 16V POLAR
Shipping
VEZ470M1CTR-0605S Information
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
136 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
170 mA @ 100 kHz
Impedance:
850 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)