Surge VEZ470M0JTR-0505S
Part No.:
VEZ470M0JTR-0505S
Manufacturer:
Surge
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 6.3V POLAR
Shipping
VEZ470M0JTR-0505S Information
Manufacturer:
Surge
Package/Case:
Series:
VEZ
Packaging:
Product Status:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
88 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
110 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.5 Ohms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)