Surge VEZ3R3M1HTR-0405S
Part No.:
VEZ3R3M1HTR-0405S
Manufacturer:
Surge
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 50V POLAR
Shipping
VEZ3R3M1HTR-0405S Information
Manufacturer:
Surge
Package/Case:
Series:
VEZ
Packaging:
Product Status:
Active
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
24 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
30 mA @ 100 kHz
Impedance:
5 Ohms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)