Surge VEZ2R2M1HTR-0405S
Part No.:
VEZ2R2M1HTR-0405S
Description:
CAP ALUM 50V POLAR
Shipping
VEZ2R2M1HTR-0405S Information
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
24 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
30 mA @ 100 kHz
Impedance:
5 Ohms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)