Surge VEZ220M1CTR-0505S
Part No.:
VEZ220M1CTR-0505S
Description:
CAP ALUM 16V POLAR
Shipping
VEZ220M1CTR-0505S Information
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
88 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
110 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.5 Ohms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)