Surge VEU330M1ATR-0506S
Part No.:
VEU330M1ATR-0506S
Manufacturer:
Surge
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 10V POLAR
Shipping
VEU330M1ATR-0506S Information
Manufacturer:
Surge
Package/Case:
Series:
VEU
Packaging:
Product Status:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
35 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
49 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)