Surge VEJ330M1CTR-0506S
Part No.:
VEJ330M1CTR-0506S
Description:
CAP ALUM 16V POLAR
Shipping
VEJ330M1CTR-0506S Information
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
34 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
47.6 mA @ 10 kHz
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)