Amphenol Anytek VD2331500000G
Part No.:
VD2331500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 3.81MM
Shipping
VD2331500000G Information
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
VD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
23
Positions Per Level:
23
Number of Levels:
1
Pitch:
0.150" (3.81mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve)
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
8 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C