Amphenol Anytek VC030150B000G
Part No.:
VC030150B000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG 7.62MM
Shipping
VC030150B000G Information
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
VC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
3
Positions Per Level:
3
Number of Levels:
1
Pitch:
0.300" (7.62mm)
Header Orientation:
90°, Right Angle
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
32 A
Voltage - UL:
300 V