VA1200AA.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | VA1200AA |
| Manufacturer | Vesper Technologies Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Type | Piezo MEMS |
| Output Type | Analog |
| Direction | - |
| Frequency Range | - |
| Sensitivity | -43dB |
| S/N Ratio | - |
| Impedance | 400 Ohms |
| Voltage - Rated | 1.8 V |
| Voltage Range | - |
| Current - Supply | 160 µA |
| Port Location | - |
| Ratings | - |
| Termination | Solder Pads |
| Size / Dimension | 0.114" L x 0.108" W (2.90mm x 2.76mm) |
| Height (Max) | 0.035" (0.90mm) |
| Shape | Rectangle |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "VA1200AA" in Silicon Labs VA1200AA.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.