Amphenol Anytek V52131500000G
Part No.:
V52131500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK RCPT 21POS 3.81MM
Shipping
V52131500000G Information
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
V5
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Receptacle, Male Pins
Number of Positions:
21
Positions Per Level:
21
Number of Levels:
1
Pitch:
0.150" (3.81mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting Type:
Board Mount
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
8 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
14-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C