Nichicon UWX1V3R3MCR2GB
Part No.:
UWX1V3R3MCR2GB
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V SMD
Shipping
UWX1V3R3MCR2GB Information
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
10 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
15 mA @ 10 kHz
Size / Dimension:
0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:
0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)