Nichicon UWX1H100MCR1GB
Part No.:
UWX1H100MCR1GB
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Shipping
UWX1H100MCR1GB Information
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
33 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
49.5 mA @ 10 kHz
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)