Nichicon UWX1H0R1MCR1GB
Part No.:
UWX1H0R1MCR1GB
Description:
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD
Shipping
UWX1H0R1MCR1GB Information
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ High Frequency:
1.5 mA @ 10 kHz
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)