Nichicon UWX1H010MCR2GB
Part No.:
UWX1H010MCR2GB
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
Shipping
UWX1H010MCR2GB Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UWX
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
12 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:
0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)