Nichicon UWX1A330MCR1GB
Part No.:
UWX1A330MCR1GB
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Shipping
UWX1A330MCR1GB Information
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
41 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
61.5 mA @ 10 kHz
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)