Nichicon UWX1A221MCR1GB
Part No.:
UWX1A221MCR1GB
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Shipping
UWX1A221MCR1GB Information
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
135 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
202.5 mA @ 10 kHz
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)