Nichicon UWX0J331MCR1GB
Part No.:
UWX0J331MCR1GB
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Shipping
UWX0J331MCR1GB Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UWX
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
170 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
255 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)