Nichicon UWX0G560MCR1GB
Part No.:
UWX0G560MCR1GB
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 4V SMD
Shipping
UWX0G560MCR1GB Information
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
42 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
63 mA @ 10 kHz
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)