Nichicon UWT1V4R7MCR1GB
Part No.:
UWT1V4R7MCR1GB
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Shipping
UWT1V4R7MCR1GB Information
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
15 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
22.5 mA @ 10 kHz
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)