Nichicon UWT1H2R2MCR2GB
Part No.:
UWT1H2R2MCR2GB
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Shipping
UWT1H2R2MCR2GB Information
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
9 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
13.5 mA @ 10 kHz
Size / Dimension:
0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:
0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)