Nichicon UWT0J470MCR1GB
Part No.:
UWT0J470MCR1GB
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Shipping
UWT0J470MCR1GB Information
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
36 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
54 mA @ 10 kHz
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)