Nichicon UWT0J101MCR1GB
Part No.:
UWT0J101MCR1GB
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Shipping
UWT0J101MCR1GB Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UWT
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
60 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
90 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)