Nichicon UVZ1V220MDD
Part No.:
UVZ1V220MDD
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL TH
Shipping
UVZ1V220MDD Information
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
61 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
122 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)