Nichicon UVZ1V100MDD
Part No.:
UVZ1V100MDD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL TH
Shipping
UVZ1V100MDD Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UVZ
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
41 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)