Nichicon UVZ1E330MDD1TA
Part No.:
UVZ1E330MDD1TA
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL TH
Shipping
UVZ1E330MDD1TA Information
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
68 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
136 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)