Nichicon UVZ1E101MED
Part No.:
UVZ1E101MED
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
Shipping
UVZ1E101MED Information
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
210 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)