Nichicon UVZ0J330MDD
Part No.:
UVZ0J330MDD
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL TH
Shipping
UVZ0J330MDD Information
Packaging:
Bulk
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
55 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
110 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)