Nichicon UVY1HR47MDD1TA
Part No.:
UVY1HR47MDD1TA
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Shipping
UVY1HR47MDD1TA Information
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
7 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
14 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)