Nichicon UVY1C221MED
Part No.:
UVY1C221MED
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL TH
Shipping
UVY1C221MED Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UVY
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
190 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
285 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)