Nichicon UVR2E2R2MEA
Part No.:
UVR2E2R2MEA
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL
Shipping
UVR2E2R2MEA Information
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
33 mA @ 120 Hz
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)