Nichicon UVR1HR47MDD6
Part No.:
UVR1HR47MDD6
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Shipping
UVR1HR47MDD6 Information
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
6.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
12.4 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)