Nichicon UVR1H220MDD1TA
Part No.:
UVR1H220MDD1TA
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
UVR1H220MDD1TA Information
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
95 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
190 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)