Nichicon UVR1E470MDD1TD
Part No.:
UVR1E470MDD1TD
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH
Shipping
UVR1E470MDD1TD Information
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
115 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
230 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)