Nichicon UVR1C471MPD1AA
Part No.:
UVR1C471MPD1AA
Description:
CAP ALUM 16V POLAR
Shipping
UVR1C471MPD1AA Information
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
440 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
660 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)