Nichicon UVR1C330MDD
Part No.:
UVR1C330MDD
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL TH
Shipping
UVR1C330MDD Information
Packaging:
Bulk
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
90 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
180 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)