Nichicon UVK2DR22MED1TA
Part No.:
UVK2DR22MED1TA
Description:
CAP ALUM 0.22UF 20% 200V RADIAL
Shipping
UVK2DR22MED1TA Information
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.7 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
7.52 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)