Nichicon UVK1HR33MDD1TA
Part No.:
UVK1HR33MDD1TA
Description:
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
Shipping
UVK1HR33MDD1TA Information
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.3 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
8.6 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)