Nichicon UUJ1V222MNJ6MS
Part No.:
UUJ1V222MNJ6MS
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SMD
Shipping
UUJ1V222MNJ6MS Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UUJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.15 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.3225 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):
0.886" (22.50mm)
Surface Mount Land Size:
0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)