Nichicon UTT1V4R7MDD1TP
Part No.:
UTT1V4R7MDD1TP
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL TH
Shipping
UTT1V4R7MDD1TP Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UTT
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
11.1 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
37 mA @ 100 kHz
Impedance:
7.4 Ohms
Lead Spacing:
0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)