
| Image | ![]() |
| Part Number | UT61L1024LS-12 |
| Manufacturer | Utron |
| Series | - |
| Package/Case | - |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Obsolete |
| Programmable | Not Verified |
| Memory Type | Volatile |
| Memory Format | SRAM |
| Technology | SRAM - Asynchronous |
| Memory Size | 1Mbit |
| Memory Organization | 128K x 8 |
| Memory Interface | Parallel |
| Clock Frequency | - |
| Write Cycle Time - Word, Page | 12ns |
| Access Time | - |
| Voltage - Supply | 5V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 32-TSOP |
The following parts include "UT61L1024LS-12" in Silicon Labs UT61L1024LS-12.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.