Nichicon UST1HR47MDD1TP
Part No.:
UST1HR47MDD1TP
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Shipping
UST1HR47MDD1TP Information
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
7.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)