Nichicon UST1E100MDD1TP
Part No.:
UST1E100MDD1TP
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH
Shipping
UST1E100MDD1TP Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UST
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
33 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)