Nichicon UST1E100MDD1TE
Part No.:
UST1E100MDD1TE
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH
Shipping
UST1E100MDD1TE Information
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
33 mA @ 120 Hz
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)