Nichicon USR1HR47MDD1TE
Part No.:
USR1HR47MDD1TE
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Shipping
USR1HR47MDD1TE Information
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
7.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)