Nichicon USR1C101MDD1TP
Part No.:
USR1C101MDD1TP
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
Shipping
USR1C101MDD1TP Information
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
98 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
147 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)