Nichicon USA1V100MDD1TP
Part No.:
USA1V100MDD1TP
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL TH
Shipping
USA1V100MDD1TP Information
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
36 mA @ 120 Hz
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)