Nichicon USA1A470MDD1TE
Part No.:
USA1A470MDD1TE
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL TH
Shipping
USA1A470MDD1TE Information
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
59 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
88.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)