Nichicon URZ1H010MDD1TD
Part No.:
URZ1H010MDD1TD
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
URZ1H010MDD1TD Information
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
12 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
24 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)