Nichicon URZ1E100MDD1TD
Part No.:
URZ1E100MDD1TD
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH
Shipping
URZ1E100MDD1TD Information
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
35 mA @ 120 Hz
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)